Odkud tyto kyseliny pocházejí?
Jak uvádí odborný časopis Praktické zubní lékařství ve svém článku na téma diagnostiky, prevence a léčby eroze zubů, existuje mnoho faktorů, které přispívají k erozi zubů a nadměrné kyselosti. Mezi ně patří:
1. Strava
Konzumace kyselých potravin a nápojů je nejčastější příčinou narušení zubní skloviny. Kyseliny z potravin obvykle neutralizují sliny. Obsahují-li ovšem potraviny a nápoje nadměrné množství kyselin, pak nejsou sliny schopny neutralizaci zajistit. Čisté ovocné šťávy, voda s citrónem a všechny druhy sycených nápojů (i limonáda se sníženým obsahem cukru a energetické nápoje) jsou vysoce kyselé. Pokud pijete vy nebo vaši rodinní příslušníci velká množství těchto nápojů, můžete si zvyšovat riziko eroze zubů.
2. Poruchy příjmu potravy
Poruchy příjmu potravy, jako např. bulimie a další onemocnění, při kterých dochází k častému zvracení, mohou vystavovat sklovinu kyselinám a také zvyšovat riziko eroze zubů.
3. Gastroezofageální reflux (GERD)
Chronický reflux žaludečních šťáv může přispívat k erozi skloviny, když se žaludeční šťávy vracejí jícnem až k zadní části hrdla. Zuby vystavené neustálému působení kyselin mohou erodovat, přičemž může dojít až k obnažení dentinu.
4. Léky
K erozi zubní skloviny mohou přispívat také vitamín C ve žvýkací podobě, tablety železa a další kyselá léčiva.
5. Suchost v ústech
Suchost v ústech (často způsobovaná léky) může také přispívat k erozi zubů, neboť v ústech je méně slin, které by mohly kyseliny neutralizovat. Mnoho ústních vod určených pro suchost v ústech má nízké pH, aby zvyšovaly tok slin a přispívaly ke svěžímu dechu. To je bohužel velmi nevhodné pro zuby a je třeba se tomu v maximální možné míře vyvarovat. O vhodném výplachu ústní dutiny, který by zmírnil příznaky suchosti v ústech, se poraďte se zubním lékařem.