Zubní kaz
Co je to zubní kaz a jaké druhy existují?

Druhy zubního kazu
- Počáteční zubní kaz je časná, klinicky často zjistitelná forma zubního kazu, při které se úbytek minerálů omezuje na zubní sklovinu a povrch je stále nedotčený. U dětí a dospívajících se počáteční kaz obvykle objevuje na úrovni dásní a na kousacích ploškách, u dospělých spíše v mezizubních prostorech. Počáteční zubní kaz obvykle vypadá jako křídově bílá skvrna na hladkém povrchu zubu. Tyto formy časné demineralizace lze obvykle napravit zlepšenou a náležitou hygienou ústní dutiny a cíleným používáním fluoridu, aniž by došlo ke vzniku kavity v zubu.
- Kaz dentinu neboli zuboviny znamená, že kaz zubu již pokročil zubní sklovinou až k dentinu, který se nachází pod ní. U měkčího dentinu se kaz šíří rychleji, takže i když je na povrchu vidět jen malá dírka, v hloubce zubu již mohlo dojít k významné ztrátě.
- Kaz zubních krčků – v důsledku velkého namáhání dásní dochází k jejich ustupování a obnažování zubních krčků a kořene zubu. Vzhledem k tomu, že zubní kořeny se skládají z mnohem měkčího dentinu a nejsou chráněny zubní sklovinou, na obnaženém povrchu krčků a kořene se může zubní kaz rozvinout rychleji. Nejsou-li přijata vhodná opatření proti jeho šíření, může se stávající zubní kaz na zubních kořenech šířit mnohem rychleji.
- Kaz zubních kořenů– poté, co kavitu (díru v zubu způsobenou zubním kazem) zubní lékař vyplní a opraví, časem se může kaz objevit na okrajích výplně a korunky, tomu se říká „sekundární kaz“. Důvodem je skutečnost, že se v těchto místech plak snáze hromadí, protože ho lze pomocí zubního kartáčku hůře odstranit. Plakové bakterie v prostoru mezi zubem a výplňovým materiálem proto obvykle zůstávají nedotčeny.
Jak poznám, že mám zubní kaz?
Jak lze zubnímu kazu předcházet?
- Zeptejte se svého zubního lékaře, která zubní pasta je pro prevenci zubního kazu nejvhodnější. Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně zubní pastou s fluoridem, každý den také používejte zubní nit nebo mezizubní kartáčky, abyste odstranili plak z mezizubních prostor a z míst pod dásněmi.
- Docházejte pravidelně na profesionální zubní hygienu (jednou nebo dvakrát ročně, je-li riziko vzniku zubního kazu nízké) a absolvujte pravidelné prohlídky. Preventivní péče dokáže předcházet výskytu problémů a zhoršení méně závažných potíží.
- Jezte vyváženou stravu a omezte přísun sladkých potravin. Pokud takové potraviny konzumujete, snažte se je nejíst samostatně jako svačinky během dne, ale jíst je spolu s hlavními jídly dne, abyste tak omezili dobu, po kterou jsou zuby vystaveny útokům kyselin.