Citlivé zuby
Trpíte přecitlivělostí zubů na horké a studené? Podívejte se, co s tím můžete dělat

Jak zjistíte, že trpíte přecitlivělostí zubů?
- bolest při čištění zubů,
- bolest při konzumaci citrusů, sladkých nebo jiných kyselých pokrmů.
Co je příčinou přecitlivělosti zubů?
Jak se léčí bolest přecitlivělých zubů?
- Znecitlivující zubní pasta – Je-li přecitlivělost zubů způsobena obnažením dentinu (tzv. přecitlivělost zuboviny), může pomoci speciální zubní pasta. Podívejte se po zubních pastách s aktivními složkami, jako např. arginin a uhličitan vápenatý, které tvoří nad kanálky dentinu ochrannou bariéru. Budete-li ji používat, brzy si užijete oblíbený šálek kávy bez bolesti.
- Fluorid – Dochází-li u vás k úbytku skloviny, zubní lékař vám pravděpodobně doporučí zubní pastu či ústní vodu s obsahem fluoridu nebo dokonce provede fluoridovou léčbu. Ta pomáhá k obnovení přirozené minerální struktury skloviny a posílí ochranu dentinu pod sklovinou. Budete-li používat produkt, který obsahuje fluorid i znecitlivující látky, budete bojovat proti přecitlivělosti dentinu dvěma zbraněmi současně.
- Posílení dásní – Je-li přecitlivělost způsobena ústupem dásní, zubní lékař může doporučit zubní pastu pro posílení dásní a prevenci jejich dalšího ustupování. V extrémních případech vám může zubní lékař doporučit na paradontologii za účelem transplantace dásně, kdy lze dásně chirurgicky obnovit.
- Strava – Kromě toho, že vám mohou sladké a/nebo kyselé potraviny způsobovat bolest, mohou také nadále oslabovat sklovinu a přispívat k onemocnění dásní, čímž přecitlivělost dále zhoršují. V rámci prevence těchto problémů konzumaci podobných potravin v co největší míře omezte.
Jak lze přecitlivělosti zubů předcházet?
- Uplatňujte správné návyky ústní hygieny – Čistěte si zuby dvakrát denně zubní pastou s obsahem fluoridu, jednou denně použijte zubní nit a ústa si vyplachujte ústní vodou s obsahem fluoridu. Vyvarujte se používání abrazivních zubních past. Ty mohou dráždit dásně a narušovat sklovinu.
- Používejte vhodné pomůcky a techniky – Důležité je také způsob čištění zubů a typ zubního kartáčku! Používejte zubní kartáček s měkkými vlákny a zuby čistěte šetrně krouživými pohyby. Abyste předcházeli narušení skloviny nebo dásní, dbejte na to, abyste na kartáček příliš netlačili a zuby nedrásali.
- Zvažte používání chrániče proti skřípání zubů – Skřípání zubů může způsobit prasknutí zubu a přecitlivělost. Pokud skřípáním zubů trpíte, zeptejte se lékaře na chránič proti skřípání zubů.
- Vyvarujte se erozivních potravin/nápojů nebo je omezte – K úbytku skloviny mohou časem přispívat sycené nápoje, citrusové plody, káva a víno. Pijete-li kyselé nápoje, použijte slámku, abyste omezili styk nápoje se zuby. Po konzumaci kyselých potravin nebo nápojů je vhodné se napít vody, aby se hladina kyselosti v ústech vyvážila.
- S čištěním zubů počkejte – Trpíte-li erozí zubní skloviny, nezapomeňte, že bezprostředně po konzumaci kyselých potravin či nápojů si nesmíte čistit zuby. Po určitou dobu po konzumaci bude sklovina změkčena, takže bude vůči poškození a ztrátě náchylnější.