Jak vzniká zubní kaz?

Zubní kaz postihuje všechny věkové skupiny a jeho vznik je významně ovlivňován naší výživou – jak často a co jíme, jak o své zuby po jídle pečujeme a zda používáme zubní pastu s fluoridem. Dědičnost náchylnosti ke vzniku zubního kazu zde hraje také svou roli.

Zubní kaz nevznikne přes noc, ale rozvíjí se delší dobu. 

Bakterie se hromadí na povrchu zubu a vytvářejí na něm plak. Prvními projevy jsou malé bílé skvrnky na zubní sklovině – takzvané počáteční zubní kazy.

Bez lepší a správné ústní hygieny a cílené aplikace fluoridu proces tvorby zubního kazu pokračuje.

Sklovina na povrchu zubního kazu je nadále narušována, dokud není zasažena zubovina. V pokročilých stádiích se povrch zubu propadá a vytvoří se díra.

Prevence zubního kazu – jak se můžete chránit?

  • Fluorid a kalcium
  • Čištění zubů 2x denně po jídle
  • Fluoridová zubní pasta jemně a účinně odstraňuje plak
  • Každodenní čištění mezizubních prostor dentální nití nebo mezizubními kartáčky
  • Každodenní použití ústní vody s obsahem fluoridu
  • 1x týdně aplikace fluoridového gelu pro intenzivní posílení/zpevnění zubní skloviny
  • Profesionální odstranění plaku zubním lékařem
  • Dvakrát za rok prohlídka u zubního lékaře

Jak poznáte zubní kaz?

Každý může pravidelně kontrolovat stav svých zubů a například pomocí zrcátka zjistit, zda na bílé zubní sklovině nedochází k nějakým změnám. Tyto změny často naznačují ztrátu minerálů. Takovou ztrátu minerálů lze obvykle napravit vhodnou fluoridovou léčbou pod dohledem zubního lékaře, dokonce i bez vrtání.

Proč zvolit elmex®?

Značka elmex® nabízí účinné produkty pro děti i dospělé odpovídající jejich konkrétním potřebám. Jsou dokonale sladěné a vzájemně zvyšují svou účinnost. 

Proto zubní pasty elmex®, ústní vody elmex® a elmex® gelée
pro doplňkovou ochranu zubů určený k aplikaci v týdenním intervalu obsahují zvláště účinné přísady, které remineralizují zuby a účinně chrání před zubním kazem. 

Zubní kartáčky elmex® umožňují účinné odstranění plaku dokonce i z mezizubních prostor. Produkty elmex® pro čištění mezizubních prostor navíc optimalizují účinnost čištění mezi jednotlivými zuby a tím podstatně snižují riziko vzniku zubního kazu.